Pravni spor oko Manuka žiga!

Pravni spor oko Manuka žiga!

Ovog meseca otpočeo je istorijski pravni spor između australijskih proizvođača Manuka meda i novozelandskih proizvođača Manuka meda, oko zaštite Manuka žiga.
Manuka med je svetski brend koji je globalno tražen, što cenu kilograma ovog meda podiže do neverovatnih 300-500 dolara. Australija je jedna od vodećih proizvođača Manuka meda, dok su Kina, Japan i Velika Britanija najveći uvoznici ove super hrane, što zbog konzumiranja, što zbog korišćenja u farmaceutskim i medicinskim preparatima.

Novozelandsko udruženje za imenovanje meda Manuka je podnelo zahtev za zaštitu žiga Manuka u nekoliko regiona širom sveta, tvrdeći da je Manuka ime Maora neraskidivo vezano za Novi Zeland – slično kao što je izraz šampanjac za region u Francuskoj.

Australijska Manuka Honey Asocijacija (AMHA) u pravnom sporu sa svojim kolegama sa Novog Zelanda poziva se na oksfordski rečnik kako bi osporili zahtev novozelandskih proizvođača Manuka meda, iza kojih je čak stala Vlada Novog Zelanda, kako bi Manuka med mogli označavati samo pčelari sa Novog Zelanda.

Manuka med se dobija od nektara Eptospermum stabla koji su poreklom i iz Australije i sa Novog Zelanda.
Prvi zabeleženi izraz reči Manuka u odnosu na drveće, potiče iz 1882. godine u spisima vlade Tasmanije.

AMHA će svoju odbranu bazirati na više činjenica: “Mislimo da imamo veoma jake argumente, istorijski gledano dokazaćemo da su Australijanci prvi otkrili drvo Manuka 1840. godine. Dalje, Novi Zeland ima jednu podvrstu, dok mi u Australiji imamo više od 80 podvrsta Manuka drveta, naše biljke imaju isti hemijski sastav kao biljke sa Novog Zelanda, takođe, pokušavaju da zaštite žig opisnim izrazom za biljku, što se nikada nije dogodilo”.

Jedina vlada širom sveta koja je odobrila zaštitni znak Manuka meda sa Novog Zelanda je vlada Velike Britanije.
Zaštev za zaštitni znak Manuka meda sa Novog Zelanda podnet je još u EU i Kini.