Naučni časopis NATURE objavio je 19.05.2021.g rad grupe naučnika Jennifer O. Han, Nicholas L. Naeger, Brandon K. Hopkins, David Sumerlin, Paul E. Stamets, Lori M. Carris & Walter S. Sheppard pod nazivom “Novi soj gljiva efikasan protiv grinja Varroe u kolonijama medonosnih pčela”.
Naime, novi soj Metarhizium brunneum gljive, koja se nalazi u zemljištima širom sveta mogao bi da pruži nehemijski metod za iskorenjivanje razornog parazita Varroe medonosnih pčela.
Iako su razni interaktivni faktori, uključujući patogene, pesticide i stres, doprineli smanjenju broja medonosnih pčela, paraziti Varroe su najčešće prijavljeni uzrok gubitka kolonija za pčelare i smatra se najvećom pretnjom za pčelarstvo širom sveta.
Mehanizam parazitiranja Varroe je posebno problematičan kod pčelara koji se bave komercijalnim pčelarenjem na sezonskim poljoprivrednim lokacijama i voćnjacima, gde se na stotine košnica nalaze na relativno bliskom prostoru.
Trenutno se pčelari širom sveta oslanjaju na hemijska sredstva kako bi suzbili Varrou, uprkos opasnostima koje te hemikalije predstavljaju za pčele i rezistentnost grinja na iste.
“Znali smo da Metarhizium brunneum može ubiti grinje ali bio je skup i nije dugo trajao jer su gljive nestajale usled visoke temperature u košnici” rekao je profesor Steve Sheppard naučni istraživač sa Washington State Univerziteta.
“Naš tim razvio je potpuno novi soj gljiva, koje opstaju na višim temperaturama, ubijaju grinje Varroe, dok su pčele pokazale visok imunitet protiv spora gljiva, što čini sigurnom opcijom za pčelare”.
Tokom istraživanja, pregledano je oko 27.000 grinja Varroe kako bismo dobili novi soj gljiva.
Sledeći korak je traženje odobrenja Agencije za zaštitu životne sredine za upotrebu Metarhizium brunneum na košnicama koje se koriste u poljoprivredi.
“Nadamo se da će se za 10 godina, umesto hemijskih preparata, široko koristiti Metarhizium brunneum protiv Varroe grinje”, rekao je profesor Šepard.
Tekst preuzet sa naučnog časopisa nature.com