Najčešća pčela na svetu nastala je pre 7 miliona godina u Aziji.
Genetske analize su pokazale da najčešća pčela na svetu, zapadna pčela, prvi put pojavila u zapadnoj Aziji pre oko 7 miliona godina, a zatim se proširila u Afriku i Evropu.
Razumevanje evolucije pčela može nam pomoći da zaštitimo ove bitne oprašivače. Naime, analiza gena je otkrila da je zapadna pčela, koja živi širom Evrope, Afrike i Azije, prvo evoluirala u zapadnoj Aziji.
Smatra se da prapredak pčela potiče iz jugoistočne Azije, ali se široko raspravlja o tome da li je zapadna vrsta pčela (Apis mellifera) evoluirala od predaka medonosne pčele u Aziji ili što se njen predak proširio u Afriku.
Kethleen Dogantzis sa York Univerziteta u Kanadi i njene kolege sada su rešile ovo pitanje analizom gena kod 251 zapadne pčele, pokrivajući 18 podvrsta prikupljenih iz čitave Evrope, Afrike i Azije. „Fokusirali smo se na dobijanje uzoraka iz Aftike i Azije, jer su oni generalno nedovoljno zastupljeni u prethodnim analizama o poreklu pčela“, kaže Dogantzis.
Upoređujući koliko su genomi pčela bili slični jedni drugima, tim je procenio da je predak A. mellifera nastao u Aziji pre oko 7 miliona godina, a zatim se proširio u Afriku i Evropu pre oko 6 miliona goidina. Prethodne studije su pokazale da su afričke i evropske podvrste evoluirale u poslednjih milion godina, kaže Dogantzis.
Međutim, razumevanje gena koji su uticali na to da se pčele adaptiraju na nova okruženja, moglo bi se pokazati korisnim, kaže Dogantzis. To bi moglo da obezbedi odgovore na pitanja kako su se pčele prilagodile sa klimatskim promenama od tropskih do umereno kontinentalnih. U kolonijama, hiljade radilica održava košnicu i prikuplja hranu. Kada su istraživači pogledali genetsku sekvencu uključujući i adaptaciju pčela, otkrili su da su ovi geni povezani sa morfologijim i ponašanjem pčela radilica, a ne matica, iako potonje proizvode jaja.
Ova studija je poprilično konačna sa hipotezom o azijskom poreklu koji mnogi istraživači podržavaju.
Tekst preuzet sa DOI: 10.1126/sciadv.abj2151